Zaznacz stronę

Wodospady Trümmelbach

Wrz 18, 2017 | 0 komentarzy

Niezwykła atrakcja Szwajcarii – podziemne wodospady Trümmelbach

Jak dojść do wodospadów?

Spacerując doliną Lauterbrunnen warto odwiedzić słynną szwajcarską atrakcję – podziemne wodospady Trümmelbach. Położone są około 3 kilometry od miejscowości Lauterbrunnen. Można do nich dojść szlakiem prowadzącym przez dolinę, odbijając w pewnym miejscu w lewo, zgodnie z informacjami na drogowskazach lub kierować się drogą asfaltową stanowiącą dojazd do miejscowości Stechelberg, położonej na końcu doliny. Polecamy pierwszą opcję – aby odwiedzić wodospady warto zboczyć z głównego szlaku i ponownie na niego wrócić aby kontynuować spacer po dolinie Lauterbrunnen.

Wodospad Trümmelbach

Trümmelbachfälle uznawane są za największe wodospady podziemne w Europie.

Wyjątkowa atrakcja

Wodospady Trümmelbach należą do niezwykłych atrakcji turystycznych z kilku powodów. Po pierwsze, Trümmelbachfälle uznawane są za największe wodospady podziemne w Europie. Wewnątrz gór płynie łącznie dziesięć wodospadów, którymi w każdej sekundzie spływa nawet 20 tysięcy litrów wody pochodzącej z okolicznych lodowców – Jungfrau, Mönch oraz Eiger. Ponadto, wodospady Trümmelbach są jedynymi na świecie wodospadami lodowcowymi udostępnionymi do zwiedzania pod ziemią za pomocą wykutych w skałach korytarzy. Trümmelbachfälle można oglądać z różnych perspektyw dzięki specjalnej  windzie, oświetlonym tunelom i  platformom widokowym.

Zwiedzanie

Po wykupieniu biletu udaliśmy się do windy, którą wjechaliśmy kilkanaście metrów do góry, na mniej więcej połowę wysokości szlaku. Stamtąd szlak prowadzi w dwóch kierunkach – najpierw udajemy się do góry aby obejrzeć pierwszą część wodospadów, a następnie schodząc w dół mijamy kolejne platformy widokowe. Ostatnia z nich znajduje się na dole, niedaleko wejścia do windy. Miejsce jest dobrze oznakowane, także bez problemu trafimy do wszystkich punktów na trasie.

p

WSKAZÓWKA:

Wodospady są dostępne dla zwiedzających od początku kwietnia do początku listopada. Bilet wstępu kosztuje 11CHF dla dorosłych, a dla dzieci 4CHF.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej truemmelbachfaelle.ch.

Jak się przygotować?

Ponieważ woda w wodospadach płynie prosto z lodowca należy przygotować się na niską temperaturę podczas zwiedzania. W tunelach czuć dotkliwy chłód, wieje wiatr, a bryzgająca woda czasami uniemożliwia dojście do barierki. Ponieważ spędzimy tam trochę czasu (ok.40-50minut) warto zabrać ze sobą coś ciepłego, a najlepiej kurtkę przeciwdeszczową. Zrobienie zdjęć też jest momentami trudne, trzeba uważać, aby zanadto nie zachlapać sprzętu;-)

Wrażenia

Trzeba przyznać, że wodospady Trümmelbach robią naprawdę niesamowite wrażenie. Woda spada z ogromną prędkością i z hukiem rozbryzguje się o skały. Rwące, pieniące się wody i towarzyszące im głośne dudnienie na długo pozostaną w pamięci. Wpatrując się w wody Trümmelbachfälle nie sposób oprzeć się refleksji nad niewiarygodną siłą i potęgą natury.

Dodaj komentarz