Sagrada Familia – czy warto wchodzić do środka?

lut 9, 2019 | 4 Komentarze

Czy warto zwiedzić Sagradę Familię w środku?

Tak jak pisaliśmy w poprzednim poście, opinie na temat Sagrady Familii są sprzeczne. Przed wyjazdem do Barcelony przeglądaliśmy różne porady dotyczące zwiedzania bazyliki i trafiliśmy na kilka komentarzy odradzających wizytę w Sagradzie. Na szczęście nie zniechęciliśmy się negatywnymi opiniami i zdecydowanie nie żałujemy! Wnętrze kościoła jest niesamowite, zupełnie inne od tych, które oglądaliśmy dotychczas. Zobaczcie sami!

Jak wygląda Sagrada Familia wewnątrz?  

Wnętrze kościoła już od pierwszej chwili zachwyca kolorami. W środku panuje prawdziwy spektakl świateł i barw. Promienie światła wpadające przez kolorowe witraże rozświetlają wnętrze tworząc bajkowy klimat. Wraz ze zmianą kąta padania światła zmienia się również atmosfera w świątyni. Możnaby pomyśleć, że to tylko witraże, nic nadzwyczajnego, a jednak efekt jest spektakularny.

Najbardziej niesamowite jest sklepienie kościoła, które przypomina korony drzew. Rzędy kolumn w świątyni, rozgałęzione u góry wyglądają jak bajkowy las. Nawiązanie do przyrody nie jest przypadkowe, gdyż to właśnie Antonio Gaudi jest uznawany za prekursora architektury biomorficznej, czyli czerpiącej inspiracje z natury.

Jak większość elementów świątyni, także ołtarz w bazylice Sagrada Familia nie jest zwyczajny. Nad ołtarzem znajduje się baldachim zdobiony winogronami, a pod nim postać Chrystusa na krzyżu. Całość prezentuje się imponująco.

Jak widać na powyższych zdjęciach wnętrze bazyliki Sagrada Familia jest nowoczesne, pełne nowatorskich rozwiązań i zdecydowanie inne niż wszystkie kościoły, które do tej pory oglądaliśmy. Mnogość detali i niezwykłe światło w świątyni zapierają dech w piersiach, zwłaszcza gdy pomyślimy, że żaden element architektury kościoła się nie powtarza, każdy fragment tworzony był oddzielnie.

Sagrada Familia – muzeum

Podczas wizyty w Sagradzie koniecznie trzeba odwiedzić muzeum, które znajduje się w podziemiach kościoła. Została tam przedstawiona historia budowy świątyni, można obejrzeć historyczne mapy, plany, modele Gaudiego. Przede wszystkim zachęcamy do obejrzenia wyświetlanego tam filmu, w którym omówiona jest symbolika różnych elementów świątyni i inspiracje architekta. My trafiliśmy do muzeum już po wizycie wewnątrz kościoła, ale po obejrzeniu filmu wróciliśmy do środka i dopiero wtedy dokładnie przyjrzeliśmy się poszczególnym elementom. Obejrzenie filmu pozwala lepiej zrozumieć ciekawą architekturę budowli i docenić jej wyjątkowość.

Sagrada Familia – bilety

Bilety do Sagrady Familii najlepiej kupić przez internet. Podstawowy bilet online kosztuje aktualnie 17 euro, natomiast bilet kupiony w kasie na miejscu to koszt 20 euro. Poza tym kupując bilet online omijamy długą kolejkę i nie ryzykujemy braku możliwości wejścia do świątyni z powodu wyprzedania biletów. Można też wykupić bilet z przewodnikiem, z wejściem na wieżę, grupowy, ze zniżką dla dzieci, studentów, osób niepełnosprawnych. Aktualne ceny wszystkich wariantów można sprawdzić na stronie internetowej Sagrady Familii.

4 komentarze

 1. Bartolomeo

  Jacualym zostawić komentarz. Nie warto. Jest wiele pieknych darmowy miejsc.

  Chetnie zostawilbym te €26 euro na cos innego. .

  Odpowiedz
 2. Wojtek

  Dzięki za garść praktycznych i przydatnych informacji 🙂
  Natomiast absolutnie nie zgadzam się z przedmówcą, że szkoda czasu na zwiedzanie.
  Aż trudno w to uwierzyć, ale tylko kilka lat pozostało do ukończenia tego dzieła. Teraz tylko czekać jeszcze na zakończenie, które ma nastąpić w 2026 roku (w 100 rocznicę śmierci Gaudiego, info za https://www.budowle.pl/budowla/sagrada-familia), a następnie będzie można podziwiać budowlę w całej okazałości.
  Czekamy już 140 lat, to co nam jeszcze te kilka lat poczekać 😉

  Odpowiedz
 3. Bunny

  Zdecydowanie warto. Magiczne miejsce. Pamiętajmy, że Sagrada Familia to świątynia pokutna-jej budowa w całości finansowania jest z datków i wpływów z biletów.

  Odpowiedz
 4. vinca

  A ja uważam, że zwiedzanie kościołów powinno być zabronione, one są piękne na chwale Boza, a nie dla zabawiania ludzi. Wstęp powinien byś darmowy i jedynie dla tych co chcą się pomodlić lub uczestniczyć we Mszy św. To nie może być tak, że uklęknięcie przed Najs. Sakr. i zamówienie różańca kosztuje 16E. I nie może tak, że ktoś wchodzi do kościoła i nawet nie uklęknie. Tam jest Bog.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This