Sagrada Familia – czy warto wchodzić do środka?
Czy warto zwiedzić Sagradę Familię w środku?
Tak jak pisaliśmy w poprzednim poście, opinie na temat Sagrady Familii są sprzeczne. Przed wyjazdem do Barcelony przeglądaliśmy różne porady dotyczące zwiedzania bazyliki i trafiliśmy na kilka komentarzy odradzających wizytę w Sagradzie. Na szczęście nie zniechęciliśmy się negatywnymi opiniami i zdecydowanie nie żałujemy! Wnętrze kościoła jest niesamowite, zupełnie inne od tych, które oglądaliśmy dotychczas. Zobaczcie sami!
Jak wygląda Sagrada Familia wewnątrz?
Wnętrze kościoła już od pierwszej chwili zachwyca kolorami. W środku panuje prawdziwy spektakl świateł i barw. Promienie światła wpadające przez kolorowe witraże rozświetlają wnętrze tworząc bajkowy klimat. Wraz ze zmianą kąta padania światła zmienia się również atmosfera w świątyni. Możnaby pomyśleć, że to tylko witraże, nic nadzwyczajnego, a jednak efekt jest spektakularny.
Najbardziej niesamowite jest sklepienie kościoła, które przypomina korony drzew. Rzędy kolumn w świątyni, rozgałęzione u góry wyglądają jak bajkowy las. Nawiązanie do przyrody nie jest przypadkowe, gdyż to właśnie Antonio Gaudi jest uznawany za prekursora architektury biomorficznej, czyli czerpiącej inspiracje z natury.
Jak większość elementów świątyni, także ołtarz w bazylice Sagrada Familia nie jest zwyczajny. Nad ołtarzem znajduje się baldachim zdobiony winogronami, a pod nim postać Chrystusa na krzyżu. Całość prezentuje się imponująco.
Jak widać na powyższych zdjęciach wnętrze bazyliki Sagrada Familia jest nowoczesne, pełne nowatorskich rozwiązań i zdecydowanie inne niż wszystkie kościoły, które do tej pory oglądaliśmy. Mnogość detali i niezwykłe światło w świątyni zapierają dech w piersiach, zwłaszcza gdy pomyślimy, że żaden element architektury kościoła się nie powtarza, każdy fragment tworzony był oddzielnie.
Sagrada Familia – muzeum
Podczas wizyty w Sagradzie koniecznie trzeba odwiedzić muzeum, które znajduje się w podziemiach kościoła. Została tam przedstawiona historia budowy świątyni, można obejrzeć historyczne mapy, plany, modele Gaudiego. Przede wszystkim zachęcamy do obejrzenia wyświetlanego tam filmu, w którym omówiona jest symbolika różnych elementów świątyni i inspiracje architekta. My trafiliśmy do muzeum już po wizycie wewnątrz kościoła, ale po obejrzeniu filmu wróciliśmy do środka i dopiero wtedy dokładnie przyjrzeliśmy się poszczególnym elementom. Obejrzenie filmu pozwala lepiej zrozumieć ciekawą architekturę budowli i docenić jej wyjątkowość.
Sagrada Familia – bilety
Bilety do Sagrady Familii najlepiej kupić przez internet. Podstawowy bilet online kosztuje aktualnie 17 euro, natomiast bilet kupiony w kasie na miejscu to koszt 20 euro. Poza tym kupując bilet online omijamy długą kolejkę i nie ryzykujemy braku możliwości wejścia do świątyni z powodu wyprzedania biletów. Można też wykupić bilet z przewodnikiem, z wejściem na wieżę, grupowy, ze zniżką dla dzieci, studentów, osób niepełnosprawnych. Aktualne ceny wszystkich wariantów można sprawdzić na stronie internetowej Sagrady Familii.
Jacualym zostawić komentarz. Nie warto. Jest wiele pieknych darmowy miejsc.
Chetnie zostawilbym te €26 euro na cos innego. .
Dzięki za garść praktycznych i przydatnych informacji 🙂
Natomiast absolutnie nie zgadzam się z przedmówcą, że szkoda czasu na zwiedzanie.
Aż trudno w to uwierzyć, ale tylko kilka lat pozostało do ukończenia tego dzieła. Teraz tylko czekać jeszcze na zakończenie, które ma nastąpić w 2026 roku (w 100 rocznicę śmierci Gaudiego, info za https://www.budowle.pl/budowla/sagrada-familia), a następnie będzie można podziwiać budowlę w całej okazałości.
Czekamy już 140 lat, to co nam jeszcze te kilka lat poczekać 😉
Zdecydowanie warto. Magiczne miejsce. Pamiętajmy, że Sagrada Familia to świątynia pokutna-jej budowa w całości finansowania jest z datków i wpływów z biletów.
A ja uważam, że zwiedzanie kościołów powinno być zabronione, one są piękne na chwale Boza, a nie dla zabawiania ludzi. Wstęp powinien byś darmowy i jedynie dla tych co chcą się pomodlić lub uczestniczyć we Mszy św. To nie może być tak, że uklęknięcie przed Najs. Sakr. i zamówienie różańca kosztuje 16E. I nie może tak, że ktoś wchodzi do kościoła i nawet nie uklęknie. Tam jest Bog.