Mediolan w pigułce – czyli co zwiedzić w jeden dzień

sie 8, 2016 | 4 Komentarze

Mediolan (w języku włoskim Milano) to największe miasto i stolica regionu Lombardia, znane jako europejska stolica mody. Każdego roku Mediolan przyciąga tysiące turystów z całego świata. Nocując w Bergamo przeznaczyliśmy jeden dzień na zwiedzenie tego słynnego miasta.

WSKAZÓWKA

Mediolan – Jak dojechać z Bergamo?

Dojazd z Bergamo do Mediolanu jest bardzo wygodny. Do centrum Mediolanu można dotrzeć pociągiem lub autobusem. Autobusy odjeżdżają spod lotniska Orio al Serio w Bergamo co kilka minut i są obsługiwane przez różne firmy. Myślę, że najlepiej na miejscu zorientować się, który przewoźnik odjeżdża najszybciej. Cena biletu w jedną stronę to 5 euro.

W Mediolanie wysiadamy przy dworcu Stazione di Milano Centrale. Przy okazji warto tam zajrzeć chociaż na chwilkę, ponieważ jest to jeden z największych dworców w Europie. Mieści się w ładnym, zabytkowym budynku.

Dworzec główny w Mediolanie

WSKAZÓWKA

Mediolan – komunikacja miejska

Planując całodniowe zwiedzanie Mediolanu warto zaopatrzyć się w bilet upoważniający do nieograniczonych przejazdów środkami komunikacji miejskiej przez 24 godziny. My korzystaliśmy z przejazdów metrem i tramwajem. Koszt biletu to €4,50.

Pierwsze miejsce, do którego się udaliśmy to jednocześnie najważniejszy i najbardziej znany plac w mieście, czyli Piazza del Duomo, przy którym mieści się wspaniała mediolańska katedra – Duomo St. Maria Nascente di Milano, w skrócie nazywana po prostu Duomo. W tłumaczeniu na język polski to Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie. Marmurowa katedra w stylu gotyckim jest jedną z największych na świecie – 158 metrów długa, 93m szeroka i 108,5m wysoka (w najwyższym punkcie). Bogato zdobiona fasada kościoła naprawdę robi wrażenie.

Mediolan - Katedra

Tym, co najbardziej zapadło w naszej pamięci był jednak spacer po dachu katedry. Warto poczekać w dość długiej kolejce do kas biletowych, a następnie już w nieco krótszej do wejścia na schody, aby chwilę później po pokonaniu kilku …dziesięciu? …set? stopni spojrzeć na Mediolan z góry. Widoki zapierają dech w piersiach, widać nie tylko dachy mediolańskiej zabudowy, ale też wierzchołki Alp. Pięknie wygląda Piazza del Duomo widziany z góry!

panorama Mediolanu z dachu katedry Duomo
Widok z katedry mediolańskiej na miasto

Poza pięknymi widokami na dachu katedry można z bliska podziwiać marmurowe zdobienia i rzeźby. Bogactwo detali jest widoczne zwłaszcza na strzelistych wieżyczkach, którymi zwieńczony jest budynek.

Drugą architektoniczną perełką położoną przy Piazza del Duomo jest Galeria Wiktora Emanuela II, czyli słynny mediolański pasaż handlowy. W środku znajdują się ekskluzywne sklepy znanych projektantów, m.in. Louis Vuitton, Prada, Versace. Sam budynek zachwyca przeszklonym dachem zwieńczonym kopułą, mozaikami na posadzce oraz bogato zdobionymi ścianami, na których znajdują się malowidła i płaskorzeźby. Przechodząc przez galerię wychodzimy na placu Piazza della Scala, gdzie znajduje się jedna z najsłynniejszych na świecie scen operowych Teatro alla Scala.

Po opuszczeniu galerii skierowaliśmy się na ulicę Via Montenapoleone, która uchodzi za najbardziej prestiżową ulicę Mediolanu. Wraz z pobliskimi ulicami Corso Venezia, Via della Spiga oraz Via Manzoni stanowią Quadrilatero d’oro della moda czyli „czworobok mody”. Tam, podobnie jak w Galerii Wiktora Emanuela II, znajdują się prestiżowe butiki znanych domów mody. Niektóre wystawy przyciągają wzrok, nam najbardziej podobały się te u Dolce & Gabbana.

Kolejnym punktem na naszej trasie był zamek Sforzów (Castello Sforzesco). Przed zwiedzaniem posililiśmy się włoską pastą w pobliskim barze, skąd mogliśmy obserwować ceglane mury zamku oraz okazałe wejście z fontanną. Piętnastowieczny zamek został zbudowany na planie kwadratu. Przechodząc na drugą stronę można zwiedzić dziedziniec. Na tyłach zamku znajduje się piękny Park Sempione z łukiem triumfalnym i stawem, w którym pływają żółwie. Jest to idealne miejsce na chwilę odpoczynku w cieniu drzew.

Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy w Mediolanie była dzielnica Navigli, nazywana małą mediolańską Wenecją. Nazwa dzielnicy pochodzi od sieci kanałów, które w przeszłości były używane do transportowania towarów. Dzisiaj jest to miejsce odwiedzane przez turystów, słynie z licznych restauracji i knajpek, które tętnią życiem zwłaszcza wieczorem. My spacerowaliśmy wzdłuż Naviglio Grande w porze popołudniowej, kiedy większość lokali była jeszcze zamknięta. Pomimo to udało nam się tam zjeść najlepsze lody pistacjowe, jakie mieliśmy okazję kosztować we Włoszech!

To już koniec naszego spaceru po Mediolanie. Zanim tam pojechaliśmy spotkaliśmy się z opiniami osób, które nie polecały odwiedzania tego miasta. Nam jednak bardzo się podobało. Nie wiem jak wyglądałoby to w przypadku dłuższego pobytu, ale planując jednodniowe zwiedzanie na pewno nie można się nudzić.

Dlatego teraz na pytanie

„Czy warto wybrać się do Mediolanu?”

zdecydowanie odpowiedzielibyśmy: TAK!

Stazione Centrale

Duomo

PIazza della Scala

Montenapoleone

Zamek Sforzów

Navigli

Pin It on Pinterest

Share This