Spacerowe wybrzeże Barcelony – port Vell oraz La Barceloneta

mar 24, 2019 | 0 komentarzy

Spacerowe wybrzeże Barcelony – port Vell oraz La Barceloneta

Teren wybrzeża to idealne miejsce na przyjemny spacer. Zabudowa jest w dużej mierze nowoczesna, zwłaszcza w porównaniu z pobliskimi uliczkami starego miasta. Znajdziemy tu szeroki deptak z palmami, przystań jachtową, centrum rozrywkowe, restauracje i kawiarnie, a idąc dalej dotrzemy do najbardziej znanej plaży w Barcelonie – La Barceloneta.

Port Vell

Port Vell, czyli Stary Port, to obszar położony w okolicy pomnika Krzysztofa Kolumba znajdującego się na końcu (lub początku;-)) deptaku La Rambla. Jest to jeden z największych portów na Morzu Śródziemnym. Dla turystów jest to przede wszystkim miejsce spacerowe, w którym możemy podziwiać cumujące w porcie jachty i statki, a także skorzystać z bogatej oferty rozrywkowej. Znajduje się tu wiele restauracji, barów, kino, centrum handlowe i oceanarium. Warto przejść się drewnianym pomostem Rambla de Mar, który stanowi przedłużenie słynnej La Rambli. Utrzymany w nowoczesnym tonie pomost prowadzi do centrum handlowego Maremagnum, z którego można podziwiać widok na stare miasto Barcelony z mariną na pierwszym planie.

La Barceloneta

La Barceloneta to słynna plaża w centrum Barcelony. Ze względu na swoje położenie w pobliżu turystycznego centrum miasta plaża jest bardzo popularna wśród turystów. W sezonie podobno panuje na niej straszny tłok, jednak podczas naszego pobytu w lutym nie narzekaliśmy na brak miejsca;-) Trzeba przyznać, że przy ładnej pogodzie nawet zimą plaża jest atrakcyjnym miejscem. Poza podziwianiem złotego piasku i błękitnej wody Morza Śródziemnego, wart uwagi jest widok na hotel W, ze względu na swój kształt nazywany też “żaglem”. Pięknie komponuje się z otaczającym krajobrazem. Innym charakterystycznym punktem plaży jest wątpliwej urody rzeźba Homenatge a la Barceloneta, autorstwa niemieckiej artystki Rebeki Horn.

Teren wybrzeża to świetne miejsce na spacer. Wzdłuż morza biegnie długa promenada (Passeig Maritim), którą możemy się przechadzać w cieniu palm, cały czas mając widok na wodę. Nie brakuje tu amatorów sportu – biegania, jazdy na rowerze, deskorolce, czy rolkach. Plaża przeznaczona jest też dla fanów sportów wodnych. Przy sprzyjających warunkach można tu surfować, uprawiać paddle boarding czy windsurfing.

La Baceloneta to nie tylko nazwa plaży, ale całej dzielnicy. Pierwotnie nie cieszyła się dobrą sławą, ponieważ była to biedna dzielnica rybaków, a następnie obszar przemysłowy. Dopiero po 1990 roku w związku z organizacją w Barcelonie Igrzysk Olimpijskich, La Barceloneta zaczęła zmieniać się na lepsze. Z dawnej zabudowy zachował się układ ulic, natomiast budynki pochodzą w dużej mierze z XIX wieku. Obecnie w pobliżu wybrzeża znajduje się wiele restauracji i klubów. Najbardziej znane położone są w pobliżu charakterystycznej rzeźby złotej ryby, Peix d’Or, autorstwa Franka Gehry’ego. Pośród zabudowań w niewielkim niepozornym budynku (na zdjęciu poniżej) znajduje się małe muzeum poświęcone historii dzielnicy – Casa de la Barceloneta.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This