Zurych – co warto zwiedzić w jeden dzień?

sty 10, 2018 | 0 komentarzy

Zurych – co warto zwiedzić w jeden dzień

Zurych to już ostatnie ze szwajcarskich miast, które opisujemy na blogu. Podobnie jak inne odwiedzone przez nas miasta, Zurych również ma swój niepowtarzalny klimat i kilka ciekawych zakątków, które warto odwiedzić. Zobaczcie jak zaplanować sobie kilkugodzinny spacer po tym słynnym mieście.

Położenie

Zurych to największe miasto w Szwajcarii położone w północno-wschodniej części kraju. Zurych leży nad rzekami Limmat oraz Sihl oraz nad Jeziorem Zuryskim.

Zurich

Jak zaplanować zwiedzanie Zurychu?

Starówka Zurychu wraz z większością zabytków, które warto zobaczyć podczas krótkiego pobytu w tym szwajcarskim mieście, położona jest przy rzece Limmat. Po obu stronach rzeki znajdują się ciekawe uliczki wraz z zabytkowymi kamienicami, kościołami i placami. Ze względu na takie położenie zabytkowej części Zurychu rozpoczęliśmy zwiedzanie przy Jeziorze Zuryskim, a następnie udaliśmy się lewym brzegiem rzeki aż do parku Platzspitz, po czym kontynuowaliśmy spacer przeciwnym brzegiem Limmatu.

Jezioro Zuryskie

parku Platzspitz

Najważniejsze zabytki Zurychu

Jak już wspomniałam, zwiedzanie Zurychu rozpoczęliśmy przy Jeziorze Zuryskim. Teren wzdłuż jeziora jest ładnie zagospodarowany i stanowi doskonałe miejsce spacerowe z pięknym widokiem na okoliczne miejscowości i alpejskie szczyty w tle.

Ulicami Zurychu wśród bogato zdobionych kamienic docieramy nad rzekę Limmat, skąd roztacza się widok na pierwsze zabytki miasta. Charakterystyczny budynek z dwiema wieżami zwieńczonymi kopułami widoczny na poniższych zdjęciach to Grossmünster, słynny kościół w Zurychu, z którym związany był Zwingli – znany przedstawiciel reformacji w Szwajcarii. Po przeciwnej stronie, na zachodnim brzegu rzeki mijamy inny zuryski kościół – Fraumünster, dawną siedzibę żeńskiego klasztoru, z wysoką strzelistą wieżą.

Dalsza droga wiedzie wśród ładnych zabytkowych uliczek, na których uwagę przykuwają szwajcarskie flagi. Co jakiś czas podziwiamy także widoki zabudowy Zurychu wzdłuż rzeki Limmat. Na zdjęciach widoczny jest również kolejny słynny zuryski kościół. To St. Peterskirche, znany z największego cyferblatu w Europie. Średnica zegara na wieży kościoła to aż 8,7 metra.

Po lewej stronie rzeki warto wejść na wzgórze Lindenhof, skąd rozpościera się wspaniały widok na rzekę.

Lindenhof
Lindenhof

Jedną z najbardziej znanych ulic miasta jest Bahnhofstrasse, która, jak wskazuje nazwa, prowadzi do dworca. Jest to miejsce, które dobrze oddaje to, z czym przede wszystkim kojarzy się Zurych, czyli luksus, pieniądze i zakupy. Po obu stronach Bahnhofstrasse znajdziemy luksusowe sklepy z markowymi produktami z najwyższej półki. Ceny odpowiednie dla jednego z najdroższych miast na świecie! W centrum Zurychu nie brakuje też banków i budynków ważnych korporacji, jak przystało na finansowe centrum Szwajcarii.

Zaraz za dworcem znajduje się okazały budynek Szwajcarskiego Muzeum Narodowego, a przy nim park Platzspitz położony w widełkach rzek Sihl i Limmat. Tam przechodzimy na drugą stronę, by kontynuować spacer prawym brzegiem rzeki.

Wschodni brzeg rzeki pełen jest wąskich uliczek, przy których znajdują się liczne kawiarenki, restauracje i sklepiki. Polecamy odwiedzić Conditorei Schober – tradycyjną kawiarnię ze stylowym wnętrzem. Przy ladzie można zakupić ręcznie robione czekoladki i ciasta, które kuszą swoim wyglądem. To również idealne miejsce na spróbowanie szwajcarskiej czekolady w innej formie;-)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This