Spacerkiem po Como

wrz 28, 2016 | 4 Komentarze

Miasto Como

Ostatnim miejscem, jakie zwiedziliśmy podczas naszego tegorocznego pobytu we Włoszech, jest miasto o takiej samej nazwie jak jezioro – Como. Miasto jest położone przy południowo-zachodniej odnodze jeziora, na samym jej końcu – podobnie jak Lecco przy odnodze wschodniej.

WSKAZÓWKA

Jak dojechać do Como?

Z Lecco do Como można dojechać autobusem. W Lecco autobusy odjeżdżają spod dworca kolejowego.  Koszt biletu w jedną stronę to €3,40 (Tariffa E).

Dworzec autobusowy w Como jest w pobliżu jeziora.

Dworzec autobusowy Como

Tym co wyróżnia Como spośród innych nadbrzeżnych miast jest duża marina. Spacerując brzegiem jeziora cały czas mijamy zacumowane tam łodzie, jachty i motorówki, które ładnie komponują się z kolorem wody oraz zalesionych wzgórz w tle.

Port
Przystań

Biały budynek widoczny na ostatnim zdjęciu to mauzoleum Alessandro Volta, znanego fizyka urodzonego właśnie w Como. Słynny wynalazca jest w Como wszechobecny – spacerując po mieście spotkaliśmy wiele obiektów jemu poświęconych.

Mauzoleum Alessandro Volta

Niedaleko mauzoleum znajduje się ładnie zagospodarowany dość długi pomost, z charakterystyczną rzeźbą na końcu. Jak się okazało, nowoczesna rzeźba, zadedykowana oczywiście A. Volcie, została zaprojektowana przez… Polaka! Poniżej zdjęcie rzeźby oraz naszego odbicia w niej:)

Rzeźba w Como

Pomost to idealne miejsce na zrobienie kilku fajnych zdjęć. Mamy tam widok na jezioro, otaczające je wzgórza z imponującymi willami, wszelkie przepływające tam statki, promy, a nawet wodoloty, a także na miasto.

Widok na jezioro Como w mieście Como
Widok na jezioro Como z miasta Como. Na zdjęciu widać jezioro, na nim statki wycieczkowe i wzgórze z zabudowaniami.
Parostatek w Como
My i Como

Linia brzegowa w Como jest naprawdę długa, więc można do woli spacerować nad wodą i napawać się widokami. Na poniższym zdjęciu widać również kolejkę, którą można wjechać do miasteczka na górze – ale o tym w dalszej części wpisu.

Zwiedzanie samego miasteczka nie zajmuje dużo czasu. Warto pospacerować zadbanymi uliczkami, zobaczyć gotycką katedrę z okazałą kopułą, romański kościół Sant’Abbondio, pomnik Alessandro Volta, wypić aromatyczne cappuccino oraz zjeść to, co we Włoszech najlepsze – lody pistacjowe oraz pizzę. Tak dobrą, że na zdjęcie załapał się tylko ostatni kawałek;)

Brunate

Ostatnim punktem naszej wycieczki po Como był wjazd kolejką do miasteczka położonego na wzgórzu – Brunate. Przejazd wagonikiem na górę uważany jest za jedną z atrakcji turystycznych. Fakt, ciekawe jest duże nachylenie zbocza – lepiej nie wyobrażać sobie, co by się stało, gdyby mechanizmy obsługujące kolejkę zawiodły… Poza tym, przejazd nieklimatyzowanym wagonikiem w upalny dzień nie jest najprzyjemniejszy, choć trzeba przyznać, że jest to najszybszy sposób aby znaleźć się na szczycie.

Funicolare

WSKAZÓWKA

Kolejka na Brunate

Bilet na przejazd kolejką (Funicolare COMO-BRUNATE) to koszt 5,50euro w obie strony. Dolna stacja kolejki znajduje się niedaleko dworca autobusowego, nad brzegiem jeziora. Jest to charakterystyczny brązowy budynek, który wygląda jak górski domek w Tatrach;)

Wejście do kolejki na Brunate

Dworzec autobusowy

Przy górnej stacji kolejki znajduje się kilka straganików, lecz cel naszej wyprawy, czyli latarnia Alessandro Volta, znajduje się w odległości około 30 minut spacerkiem… pod górę. Zmęczeni dotarliśmy na miejsce (upał dawał się we znaki), szybki zakup biletów (€2,00/os.) i zostało do pokonania już tylko kilka schodów na szczyt latarni.

Ze szczytu rozpościerały się piękne widoki  – to dla nich się tam wspinaliśmy! A ponieważ było to już późnym popołudniem i upał był niesamowity to na zdjęciach widać, co się działo z przejrzystością powietrza nad wodą – wszystko jest jakby za mgłą. Mimo to było pięknie! Nasze ostatnie spojrzenie na jezioro Como.

Widok z latarni A.Volta na Como
Widok z latarni A.Volta na Como
Widok z latarni A.Volta na Como

Pin It on Pinterest

Share This