Toruń
Spacer po Toruniu
Dziś zapraszamy na fotorelację ze spaceru po jednej z najpiękniejszych polskich starówek. Toruń, bo o nim mowa, odwiedziliśmy po raz pierwszy i to dość przypadkowo (głównie dlatego, że znajdował się na trasie naszego przejazdu), lecz od razu zachwyciliśmy się tym uroczym miastem. Choć teraz już wiemy, że toruńska starówka była wielokrotnie doceniana i nagradzana nie tylko w Polsce, ale i na świecie, to piękno tego miasta było dla nas zupełną niespodzianką. Jakoś nigdy wcześniej nie wybieraliśmy się w te okolice. A szkoda, bo warto!
Zwiedzanie starówki rozpoczęliśmy od strony placu św. Katarzyny.
Rynek Nowomiejski
Ulicą św. Katarzyny dotarliśmy na Rynek Nowomiejski – ładny nieduży plac, na którym znajduje się Zbór Ewangelicki, a z tyłu widać wieżę kościoła św. Jakuba. Ponieważ nie mieliśmy wtedy jeszcze żadnej mapki Torunia, byliśmy przekonani, że znajdujemy się już w głównym punkcie Starego Miasta! 🙂
Toruńska Piernikarka
Stamtąd było już blisko do ulicy Szerokiej, prowadzącej na Rynek Staromiejski. Po drodze mijamy pomnik piernikarki upamiętniający największą toruńską piernikarnię z 1751r.
Rynek Staromiejski w Toruniu
Głównym obiektem na Rynku Staromiejskim jest Ratusz, przed którym znajduje się słynny pomnik Kopernika.
Panorama Torunia
Ponieważ wieża Ratusza znajduje się w centrum pięknej starówki, warto wejść na jej szczyt, aby podziwiać widoki z góry.
Toruńskie pierniki
W Toruniu, jak można było się spodziewać, jest wiele miejsc związanych z toruńskimi piernikami, m.in. Muzeum Piernika oraz przepięknie pachnące sklepy wypełnione smakołykami po sam sufit. Było nawet piwo piernikowe (to ciemne) w staromiejskim browarze Jan Olbracht. Smakowało… dziwnie 😛
Toruń – Stare Miasto
Spacerując ulicami Starego Miasta mijaliśmy wiele zabytków oraz ładnych, zadbanych kamienic. W niektórych miejscach można było spotkać charakterystyczne figurki – przykłady małej architektury.
Katedra śś. Janów