Engelberg – u podnóża lodowca Titlis

wrz 24, 2017 | 0 komentarzy

Z czego słynie Engelberg?

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy w szwajcarskich Alpach jest miejscowość Engelberg, położona w centralnej części kraju.

Engelberg

Engelberg jest położone na wysokości ok. 1000m n.p.m. i leży w samym sercu Alp. Niewielkie miasteczko otoczone jest szczytami, z których najbardziej znanym jest pokryty śniegiem Titlis (3238 m n.p.m.). Engelberg to znany kurort turystyczny oraz ośrodek sportów zimowych. Słynie między innymi ze skoków narciarskich. Znajduje się tam skocznia Gross-Titlis-Schanze, na której każdego roku odbywają się zawody Pucharu Świata.

Engelberg
Alpy
Alpy
Engeblerg jedno z najpiękniejszych alpejskich miejsc w Szwajcarii
skocznia Gross-Titlis-Schanze w Engelbergu

Klasztor w Engelbergu

Jedną z atrakcji turystycznych Engelbergu jest miejscowy klasztor benedyktynów.

Klasztor w Engelbergu
Klasztor w Engelbergu
Klasztor w Engelbergu

Wstęp na teren klasztoru jest bezpłatny. Znajduje się tam sklepik, którego odwiedzenie bardzo polecam! W środku można kupić rozmaite lokalne wyroby, m.in. miody, konfitury, czekoladę, zestawy do fondue – tradycyjnej szwajcarskiej potrawy przyrządzanej z roztopionego sera i białego wina, a także oczywiście wiele gatunków szwajcarskiego sera. Jest też możliwość degustacji serów. Warto spróbować, aby przekonać się jakie sery nam smakują. Na poniższym zdjęciu ser Old Shutterhand – przeznaczony chyba jedynie dla koneserów sera, jego ostry smak i „zapach” długo nie pozwalają o sobie zapomnieć…

Sery
Sery
Ach ten smak....Old Shutterhand...

W sklepie można także obejrzeć proces dojrzewania sera. Jeśli dobrze pamiętam na zdjęciu widoczny jest ser po 3, 5 oraz 7 dniach leżakowania, na każdym etapie coraz grubszy. Odwiedzając to miejsce mamy też okazję podejrzeć proces produkcji  lokalnego sera. W zależności od dnia produkowany jest tam inny rodzaj sera, a wszystko odbywa się na oczach klientów sklepu.

jak dojrzewają sery - różne stadia
Wytwarzanie sera na żywo

Góry, ach te góry…

Engelberg to przede wszystkim idealne miejsce do podziwiania piękna szwajcarskich Alp. Z każdej strony miejscowości wyrastają potężne szczyty górskie, z których najwyższy jest słynny lodowiec Titlis. Miejscowość jest też świetnym miejscem wypadowym w Alpy – obfituje w górskie szlaki, trasy rowerowe oraz kolejki górskie. Jedną z nich można rozpocząć (rozpocząć –ponieważ podróż jest kilkuetapowa) wjazd na Titlis. Dzięki systemowi kolejek górskich mamy możliwość znaleźć się na szczycie lodowca i przespacerować się słynnym mostem zawieszonym nad 500-metrową przepaścią – Titlis Cliff Walk! My tym razem musieliśmy ograniczyć się do podziwiania alpejskich szczytów z centrum Engelbergu, ale następnym razem na pewno nie odpuścimy wjazdu na lodowiec;-)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This