Lucerna

gru 28, 2017 | 0 komentarzy

Lucerna – najładniejsze miasto Szwajcarii

Szwajcaria to bardzo zadbany kraj, dlatego też miasta, które odwiedziliśmy podczas naszego pobytu zrobiły na nas dobre wrażenie. Jednak ze wszystkich miejscowości, które mieliśmy okazję zwiedzać, to właśnie Lucerna zasługuje na miano tego najpiękniejszego miasta Szwajcarii. Za chwilę przekonacie się dlaczego;-)

Położenie

Lucerna znajduje się w środkowej części Szwajcarii, na zachodnim brzegu Jeziora Czterech Kantonów. Miasto jest pięknie położone nad rzeką Reuss i otoczone szczytami górskimi, wśród których wyróżnia się charakterystyczna sylwetka masywu Pilatus (2137m n.p.m.).

Spacer po starówce

Zwiedzanie Lucerny najlepiej rozpocząć przy rzece. To tam znajduje się starówka, a co za tym idzie centrum ruchu turystycznego. Po obu stronach rzeki możemy podziwiać przepiękne kamienice, urokliwe uliczki z placykami otoczonymi zadbanymi domami z malowidłami ściennymi oraz ciekawymi szyldami. W zabudowie starego miasta wyróżniają się wieże kościołów, między innymi bliźniacze wieże barokowego kościoła jezuitów z XVII wieku. Spacerując starówką Lucerny nie sposób nie zauważyć wznoszącego się nad miastem białego bajkowego pałacyku, w którym znajduje się ekskluzywny hotel Gütsch.

Most Klasztorny i Most Młyński

Na uwagę zasługują piękne mosty nad rzeką Reuss. Najbardziej znane z nich to Most Klasztorny oraz Most Młyński. Most Klasztorny (Kapellbrücke) pochodzi z 1333 roku, został odbudowany po pożarze w 1993 r. Przebiega ukośnie przez rzekę, a jego nietypowy kształt wynika z poprowadzenia konstrukcji po bagnistym podłożu. Kapellbrücke uznawany jest za symbol miasta. Jest także najstarszym drewnianym mostem w Europie. Most zdobią trójkątne malowidła ukazujące sceny z historii Lucerny oraz życia świętych. Charakterystycznym punktem Lucerny jest ośmiokątna kamienna wieża przylegająca do Mostu Klasztornego, która w przeszłości służyła za więzienie i izbę tortur.

Drugim słynnym mostem Lucerny jest Spreuerbrücke – Most Młyński, zwany także Mostem Plewnym. Pochodzi z początku XV wieku. Charakterystycznym elementem Mostu Młyńskiego są obrazy przedstawiające taniec śmierci.

Pomnik Lwa Lucerny

Jednym z najbardziej znanych pomników w Szwajcarii jest znajdujący się w Lucernie pomnik Lwa Lucerny. Przedstawia wykutego w skale umierającego lwa. Pomnik upamiętnia śmierć szwajcarskich żołnierzy poległych pod Tuileries w 1792 roku.

Museggmauer

Mury miejskie Museggmauer to kolejny symbol miasta. Zachował się długi odcinek murów miejskich z oryginalnymi wieżami. Na trzy z nich można wejść, aby podziwiać panoramę Lucerny. Polecamy zwłaszcza wejście na ostatnią wieżę (lub pierwszą, w zależności skąd idziemy) – znajdującą się niedaleko Mostu Młyńskiego. Roztacza się z niej niesamowity widok na starówkę Lucerny. Co ciekawe, w wielu miejscach przy murach miejskich można zobaczyć specjalne tabliczki z instrukcją jak postępować w przypadku spotkania… stada kaczek;-)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This