Casa Milà i Casa Batlló – słynne budynki Gaudiego

mar 27, 2019 | 0 komentarzy

Casa Milà i Casa Batlló – słynne budynki Gaudiego

Casa Milà i Casa Batlló mieszczące się przy ulicy Passeig de Gràcia to jedne z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Gaudiego. Każdy z nich reprezentuje swój własny, niepowtarzalny styl. Już na pierwszy rzut oka kamienice wyraźnie wyróżniają się spośród otaczających je budynków. Surowa Casa Milà, nazywana Kamieniołomem, zwraca uwagę mnogością fal i brakiem linii prostych. Z kolei bajkowa Casa Batlló zachwyca wielością kształtów, wzorów i kolorów.

Casa Milà

Budynek Casa Milà został zbudowany na początku XX wieku na zlecenie przedsiębiorcy Pere Mili. Jak większość dzieł projektu Antonio Gaudiego budowla nie mogła być zwyczajna. Casa Milà wyróżnia się przede wszystkim falistymi liniami, które miały przypominać wzburzoną wodę. Ze względu na to, że Gaudi praktycznie nie używał w tym projekcie linii prostych, Casa Milà jest zupełnie inna niż otaczające ją kamienice. Budynek, dziś tłumnie odwiedzany przez turystów, nie zyskał aprobaty ówczesnych mieszkańców miasta. Barcelończycy nazwali go Kamieniołomem (La Pedrera). Nazwa ta funkcjonuje do dziś.

Czy Casa Milà podobała nam się? Niezbyt. Budynek wygląda topornie, ciężko, buro. W porównaniu do kolorowych dzieł Gaudiego pokrytych mozaikami, Casa Milà nie wypada atrakcyjnie. Trzeba jednak przyznać, że budynek jest nietypowy i przez to ciekawy. Podobno warto zwiedzić jego dach ze względu na interesujące formy, przede wszystkim kominy. My widzieliśmy Casa Milà jedynie z zewnątrz.

Casa Batlló

Casa Batlló również pochodzi z początku XX wieku. Kamienica co prawda została wybudowana wcześniej, lecz jej przebudowa według projektu Antonio Gaudiego przypadła na lata 1904-1906. Gaudi zaprojektował wygląd budynku z zewnątrz oraz elementy wyposażenia, takie jak meble czy żyrandole. Zewnętrzna fasada budynku jest zupełnie inna niż surowa i ponura Casa Milà. Casa Batlló zachwyca kolorami, budynek wygląda bajkowo, wręcz magicznie. Po dokładnym przyjrzeniu się detalom można dostrzec wiele motywów zwierzęcych. Płytki pokrywające ściany kamienicy imitują rybie łuski, podobnie dach. Balkony zbudowane są z elementów przypominających kości. Casa Batlló zachwyciła nas pięknymi barwami. Gdy znaleźliśmy się przed budynkiem akurat zapadał zmrok. Jak widać na zdjęciach Casa Batlló jest pięknie oświetlona, co dodaje jej jeszcze więcej uroku. Żałujemy, że nie zdecydowaliśmy się na zwiedzenie tego dzieła Gaudiego w środku.

Wnętrza Casa Milà i Casa Batlló

Wnętrza obu budynków są dostępne dla turystów. Nam nie udało się ich zobaczyć, lecz po obejrzeniu zdjęć naprawdę żałujemy, że nie weszliśmy do środka. Zwłaszcza do magicznej Casa Batlló. Jeśli zawitamy ponownie do Barcelony, to z pewnością nadrobimy:-)

Jeśli jesteście zainteresowani zwiedzaniem wnętrz Casa Milà i Casa Batlló, warto odwiedzić strony internetowe, na których można kupić bilety. Na stronie internetowej Casa Milà dostępnych jest kilka opcji zwiedzania, wariant podstawowy to obecnie koszt 22 euro przy zakupie biletów online (w kasie drożej – 25 euro). Strona internetowa Casa Batlló również proponuje różne warianty zwiedzania kamienicy. Tutaj podstawowy bilet kosztuje 25 euro. I tutaj również bilet online jest tańszy, w kasie cena wynosi 29 euro. 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This