Park Güell

lut 15, 2019 | 0 komentarzy

Park Güell

Wyjątkowy park zaprojektowany przez Antonio Gaudiego to nasze ulubione barcelońskie miejsce. Podobnie jak inne dzieła projektu Gaudiego jest jedyny w swoim rodzaju i naprawdę niezwykły. Co sprawiło, że park tak bardzo nam się spodobał? Odpowiedź poniżej! A na początek garść informacji praktycznych.

Skąd nazwa Park Güell?

Nazwa parku pochodzi od nazwiska katalońskiego przedsiębiorcy, który zlecił Gaudiemu zaprojektowanie osiedla dla zamożnych mieszkańców Barcelony. Eusebi Güell planował umieścić osiedle na wzgórzu w otoczeniu zieleni oraz z pięknymi widokami na miasto. Prace nad budową osiedla rozpoczęły się w 1900 roku, jednak w 1914 zostały przerwane. Powstały zaledwie dwie posesje z planowanych sześćdziesięciu. Przyczyną niepowodzenia inwestycji były między innymi problemy ze skomunikowaniem wzgórza z centrum Barcelony. Kilka lat później park stał się miejscem publicznym.  

Ile czasu przeznaczyć na Park Güell? Nie spiesz się!

Główne atrakcje parku można zobaczyć nawet w godzinę. Jednak jeśli możesz, zarezerwuj sobie więcej czasu. Park Güell to miejsce, w którym możesz spędzić bardzo miły dzień, a nie tylko “zwiedzić” najbardziej znane punkty. Jeśli pogoda na to pozwoli można leniwie powłóczyć się pomiędzy ciekawymi formami architektonicznymi, posiedzieć na słynnej ławce, cieszyć się niesamowitym widokiem na Barcelonę. Poza odwiedzeniem płatnej strefy można pospacerować po pozostałej części parku, gdzie wytyczone są alejki spacerowe. Dojdziemy nimi między innymi do punktu widokowego. Jest to Wzgórze Trzech Krzyży (El turó de les Tres Creus), najwyższy punkt w parku.

Bilety do Parku Güell

Park Güell zajmuje bardzo duży obszar, z czego tylko fragment jest objęty koniecznością zakupu biletu. Oczywiście jest to ta część parku, w której znajdują się słynne dzieła A. Gaudiego, także kupujcie bilety bez zawahania. Na pewno nie pożałujecie wydanych pieniędzy.

Bilety do parku najlepiej kupić online. W ten sposób unikniemy stania w długiej kolejce i będziemy mieli pewność, że do parku wejdziemy. Wejścia do parku są o konkretnych godzinach, a ilość biletów jest ograniczona, więc kupując w kasie możemy nie dostać biletów na interesujące nas godziny. Zakup biletu online jest bardzo wygodny, wiąże się jednak z koniecznością określenia dokładnej daty i godziny wejścia, więc późniejsza zmiana planów nie jest już możliwa!

Podstawowy bilet dla osoby dorosłej to obecnie koszt 8,50 euro. Dokładne ceny i warianty biletów znajdziecie na stronie internetowej parku.   

Co warto zobaczyć w Parku Güell?

Taras widokowy z mozaikową ławką

Taras nad Salą Kolumnową to punkt obowiązkowy podczas wizyty w Parku Güell. To tam znajduje się słynna mozaikowa ławka, siedząc na której możemy podziwiać piękną panoramę Barcelony. Ma ona 152 metry długości i długo uważana była za najdłuższą ławkę świata. Ławka jest “pofalowana”, co idealnie oddaje styl Gaudiego. Unikał on linii prostych, stosował krzywizny, które występują w naturze. Charakterystyczne dla Gaudiego jest także dekorowanie elementów z wykorzystaniem potłuczonych płytek ceramicznych, co daje naprawdę bajkowy efekt. Ceramiczne mozaiki bardzo przypadły nam do gustu. Od czasu tego wyjazdu zawsze gdy zobaczymy taki mozaikowy motyw od razu mamy skojarzenie z Gaudim i Barceloną.

Salamandra, jaszczurka, czy smok?

Istnieją różne teorie wyjaśniające czym naprawdę jest rzeźba. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to najsłynniejsza rzeźba w Parku Güell, symbol parku oraz całej Barcelony. Pokryta jest mozaiką kolorowych płytek. Znajduje się przy głównych schodach prowadzących do Sali Kolumnowej.

Piernikowe domki

Żelazna brama i dwa charakterystyczne budynki, które przypominają wyglądem domki z piernika to dawne wejście do Parku Güell. Kształt domków, dachów, kominów, okien i kolorowe dekoracje nadają budynkom bajkowy wygląd.

Sala kolumnowa

Sala kolumnowa nazywana jest także Salą Stu Kolumn, choć w rzeczywistości jest ich tam 86. Miejsce to miało służyć za targ. W kolumnach ukryty jest system odwadniający, który umożliwia odpływ wody z tarasu znajdującego się nad salą.

Filary, wiadukty…

W kilku miejscach Parku Güell znajdują się wiadukty, które zostały zaprojektowane w taki sposób, by wpasowały się w otaczający krajobraz. To właśnie tu szczególnie widoczne jest naśladowanie natury przez Gaudiego. Filary przypominają pnie drzew, a kamień, z którego są wykonane idealnie wtapia się w otoczenie.

Casa Museu Gaudí

Casa Museu Gaudí to dom, w którym kiedyś mieszkał Antonio Gaudi. Obecnie znajduje się tam muzeum poświęcone architektowi. Wejście do muzeum jest możliwe po zakupie osobnego biletu.

Jak widać na zdjęciach, Park Güell to magiczne miejsce. Spacerując pośród mozaikowych rzeźb możemy poczuć się jak w bajkowym świecie. Chętnie byśmy tam wrócili 🙂

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This