“To ma być ta słynna Sagrada?!” – czyli pierwszy rzut oka na Sagradę Familię

lut 6, 2019 | 0 komentarzy

Sagrada Familia – garść podstawowych informacji

Pełna nazwa kościoła w tłumaczeniu na język polski to Świątynia Pokutna Świętej Rodziny. Położona w centrum Barcelony, jest jednym z najsłynniejszych kościołów w Europie. Ta zaprojektowana przez Antonio Gaudiego bazylika powstaje od 1882 roku, a więc już ponad 130 lat, a nadal nie została ukończona!

Pierwotnie kościół powstawał według innego projektu, lecz po krótkim czasie zlecenie budowy zostało przejęte przez Gaudiego, który wielokrotnie modyfikował swoją wizję budowli. Artysta poświęcił bazylice zwłaszcza ostatnie 12 lat swojego życia, zamieszkał nawet w świątyni. Gaudi zginął w 1926 roku w wypadku (wpadł pod tramwaj), a po śmierci został pochowany w krypcie Sagrady Familii. Od tamtego czasu budowa jest kontynuowana, a prace nad świątynią wciąż trwają. W 2026 roku, w setną rocznicę śmierci słynnego architekta, planowane jest ukończenie budowy.

Pierwsze wrażenie

Przeglądając relacje turystów odwiedzających Barcelonę wyraźnie rzuca się w oczy brak spójności w opiniach na temat Sagrady Familii. Są one zupełnie skrajne! Jedni zachwycają się świątynią, inni zdecydowanie odradzają jej zwiedzanie. Jak było w naszym przypadku? 

Przyznam szczerze, że na pierwszy rzut oka bazylika nie wywołała w nas efektu wow. Wyobraźcie sobie, że wybieracie się zwiedzić niezwykłą świątynię, najsłynniejszy zabytek Barcelony, a może i całej Hiszpanii, a wychodząc zza rogu waszym oczom ukazuje się budynek, którego nawet nie jesteście w stanie dobrze obejrzeć, jest tak wciśnięty w ciasną zabudowę Barcelony, otoczony zwykłymi blokami mieszkalnymi, a w dodatku wygląda jak kopiec termitów… “To ma być TA Sagrada?” Taka była nasza pierwsza reakcja… na szczęście po pierwszym wrażeniu przyszedł czas na drugie, a nawet i trzecie, a te były już o wiele lepsze;-)

Wrażenie drugie i kolejne…

Zanim weszliśmy do środka postanowiliśmy obejść Sagradę dookoła. Okazało się, że z każdej strony wygląda inaczej, prezentuje różne style. Świątynia posiada trzy fasady: Fasadę Narodzenia Chrystusa, Fasadę Męki Pańskiej oraz Fasadę Chwały Pańskiej. 

Fasada Narodzenia jako jedyna została ukończona za życia Gaudiego. Jest to zarazem najbardziej znana fasada kościoła, Sagrada Familia jest najczęściej fotografowana i przedstawiana właśnie od tej strony. Kiedy podeszliśmy bliżej, “kopiec termitów” okazał się zachwycającą budowlą, tak bogatą w różnego rodzaju rzeźby, ornamenty, zdobienia, że można byłoby tam stać długimi godzinami, a i tak nie jest się w stanie dostrzec wszystkich szczegółów przedstawionych na fasadzie. Same drzwi do świątyni są także niezwykłe, wyglądają jak “porośnięte” roślinnością, a pomiędzy liśćmi dostrzec można różne gatunki zwierząt. Nic dziwnego, że Gaudi zasłynął projektem Sagrady, stworzenie takiego dzieła świadczy o niepojętej wyobraźni i geniuszu autora. A to dopiero początek, prawdziwy zachwyt czeka nas wewnątrz kościoła…

Zanim jednak przejdziemy do środka, rzućmy okiem na przeciwległą fasadę kościoła, Fasadę Męki Pańskiej. W przeciwieństwie do poprzedniej, radosnej symboliki, ta nawiązuje do męki i ukrzyżowania Chrystusa. Ta część świątyni jest zupełnie inna niż Fasada Narodzenia. Jest zdecydowanie mniej detali, rzeźby są “kanciate”, a całość wygląda dość surowo.

Fasada Chwały Pańskiej nadal jest w budowie. Tak wyglądała podczas naszego pobytu w lutym 2016 roku. Tutaj ma się znajdować wejście główne do świątyni.

A na zakończenie polecam obejrzenie krótkiego filmu, na którym pokazano jak będzie wyglądała Sagrada Familia w 2026 roku, czyli w momencie ukończenia. Aż nie chce się wierzyć, że przez te kilka lat (porównując do ponad 130, bo tyle już trwają prace) dobudowanych zostanie tak wiele elementów! W ukończonej świątyni będzie 18 wież, symbolizują one 12 apostołów, 4 ewangelistów, Chrystusa oraz Maryję.

Po obejrzeniu Sagrady z zewnątrz, weszliśmy do środka… Ale to temat na kolejny wpis. Już niedługo!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This