DUCHY NAD JEZIOREM COMO – ZAMEK VEZIO

wrz 8, 2016 | 4 Komentarze

Zamek Vezio

Po przyjemnym spacerze pięknym nadbrzeżem oraz urokliwymi uliczkami Varenny udaliśmy się na zwiedzanie zamku. Zamek Vezio (Castello di Vezio), a właściwie fragmenty zamku, znajdują się na samym szczycie wzgórza górującego nad miastem. Na poniższym zdjęciu, które zrobiliśmy płynąc z Menaggio do Varenny, można dostrzec zamkową basztę.

Panorama na jezioro Como, góry i część miejscowości Lecco

JAK DOJŚĆ DO ZAMKU VEZIO?

Do zamku prowadzą dwie drogi – jedna z nich rozpoczyna się w pobliżu przystani promowej, niedaleko stacji kolejowej, druga natomiast znajduje się po przeciwnej stronie wzgórza i wiedzie przy znanych willach – Villi Cipressi oraz Villi Monastero. Z racji tego, że znajdowaliśmy się w centrum miasteczka, niedaleko kościoła św. Jerzego, bliżej było nam do tej drugiej trasy. Wejście na górę nie jest ani szczególnie długie (ok. 30 minut), ani trudne, lecz biorąc pod uwagę niemiłosierny upał i fakt, że większość trasy przebiega drogą asfaltową bez szansy na odrobinę cienia, na miejsce dotarliśmy lekko zmęczeni. Warto dodać, że ostatni odcinek naszej drogi okazał się wąską ścieżką prowadząca przez prywatne ogrody, w których rosły między innymi drzewa oliwne, momentami tak zarośniętą, że można było zwątpić, czy to właściwy kierunek. Zwłaszcza, że towarzyszyły nam jedynie wygrzewające się w słońcu jaszczurki. Dobrze, że drogę umilały nam od czasu do czasu takie widoki: 

Widok na miasteczko Varenna w drodze na zamek

W końcu dotarliśmy do celu, droga była jednak właściwa! Pierwszą rzeczą jaką zrobiliśmy na górze był zakup dwóch butelek przyjemnie zimnej wody:) Po chwili odpoczynku i zakupie biletów weszliśmy na teren zamku.

Wskazówka

Bilet na zamek

Bilet wstępu na teren zamku Vezio to koszt €4. Zamek jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok: od marca do początku listopada codziennie w godzinach 10.00 – 18.00, natomiast zimą w soboty i niedziele lub przy okazji różnych uroczystości. Więcej informacji na stronie zamku.

ZAMEK VEZIO – CO ZOBACZYMY NA TERENACH PRZYZAMKOWYCH?

Na terenach zamkowych przywitała nas… sowa. A dokładnie puchacz wirginijski o imieniu Artù. Gatunek pochodzi z Ameryki i uchodzi za jeden z najbardziej okazałych gatunków ptaków na świecie. Na miejscu dowiedzieliśmy się, że zamek słynie z sokolnictwa – sztuki tresury ptaków drapieżnych. Niestety nie załapaliśmy się na pokaz tresury, nie mogliśmy też zobaczyć ptaków. Byliśmy około godziny 17.00, a ptaki znajdują się w ogrodzie od rana do czasu pokazu.

 Kolejną ciekawostką na terenach zamkowych była roślinność. Ze względu na szczególny klimat panujący na tych terenach występuje tam zarówno roślinność kontynentalna, alpejska, jak i śródziemnomorska. Można było zobaczyć między innymi kasztanowce, leszczyny, sosny, modrzewie, ale też drzewa oliwne, agawy, rozmaryn czy palmy. Jednym z okazów był też… koper;)

ZAMEK VEZIO – SKĄD SIĘ WZIĘŁY DUCHY?

Tak jak w tytule tego wpisu – zamek Vezio, to miejsce pełne duchów. Serio! Spacerując po ogrodach co jakiś czas spotykamy tajemniczą białą postać. Wygląda to dosyć ciekawie, o tak:

Zamek Vezio - duchy
Zamek Vezio - kolejny duch

Jak informuje nas ulotka, duchy na zamku Vezio powstają z białej kredy. Wykonywane są każdego roku w porze letniej dzięki uprzejmości turystów chętnych pozować przez kilka chwil. Sylwetki turystów są owijane gazą i pokrywane zaprawą kredową, która po dwudziestu minutach zastyga. „Duchy” pozostają na zamku przez cały sezon, aż do zimy, kiedy to są niszczone przez śnieg.

PIĘKNE WIDOKI Z ZAMKU VEZIO

 

Najbardziej okazałą częścią zamku jest znajdująca się w centralnym punkcie baszta. Koniecznie trzeba wejść na jej szczyt, aby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Ze szczytu rozpościera się fantastyczna panorama jeziora Como. Zobaczcie sami!

Baszta na zamku Vezio
Widok na Como z baszty na zamku Vezio
Jezioro Como
Varenna
Bellagio

4 komentarze

 1. Beata

  Piękne zdjęcia!
  Byłam w Varennie w ubiegłym roku, w lipcu. Oczarowało mnie Como i chyba skuszę się znowu w tym roku. Czy możecie państwo polecić dobry nocleg? Z Waszego opisu wynika, ze spokojnie można mieszkać w Lecco i korzystać z uroków innych miasteczek. Zrezygnowałam ostatnio z wyprawy na zamek, ponieważ 2 opisy drogi, które znalazłam były niezrozumiałe i mnie zniechęciły, a Wasze zdjęcia stamtąd są obłędne! Wysiłek wspinaczki wydaje się być uzasadniony.

  Pozdrawiam,
  Beata

  Odpowiedz
  • Jadzia

   Dziękujemy!
   W Lecco nocowaliśmy w B&B Como Lake Cottage, prowadzone przez bardzo miłą parę, wynajmują tylko dwa pokoje w swoim domu, ale jest bardzo czysto i przyjemnie. A samo miasteczko jako baza wypadowa dobrze się sprawdziło, bo wszędzie można dojechać pociągami lub autobusami.
   Droga na zamek nie jest skomplikowana, ale faktycznie oznaczeń po drodze nie ma zbyt wiele. Z tego co pamiętam na dole w miasteczku są drogowskazy na zamek, a później już nie ma gdzie się zgubić, tyle że trasa wiedzie momentami przez ogrody i zarośla, więc można zwątpić czy to właściwy kierunek.
   A jeśli chodzi o piękne widoki to polecamy bardzo wycieczkę na szczyty gór: http://jadziatravel.pl/2016/piani-derna-spacer-alpach-bergamskich/
   Pozdrawiamy!
   Karolina i Rafał

   Odpowiedz
 2. Ela

  Dzień dobry, Gratuluję świetnej relacji i zdjęć. Mam pytanie chciaąłbym się zatrzymać na 3-4 noce na Como. Czy lepszym wyborem jest Lecco czy Varenna? pozdrawiam Ela

  Odpowiedz
  • Jadzia

   Myślę, że i jedno i drugie miasteczko jest dobrym wyborem, oba piękne i z ciekawymi atrakcjami. My zaczęliśmy od zaplanowania co chcemy robić w każdy dzień i wybraliśmy Lecco ponieważ stąd łatwiej było nam się przemieścić (1 dzień do Varenny+prom, 1 w góry, 1 do Como). Lecco leży mniej więcej po środku, więc było dobrym punktem wypadowym. Pozdrawiamy i życzymy miłego pobytu!

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This