Jeden dzień w Bergamo – co warto zobaczyć?

sie 5, 2016 | 1 komentarz

Jak już wiecie z poprzedniego wpisu, jednym z miast, które odwiedziliśmy we Włoszech było Bergamo. Na zwiedzenie miasta mogliśmy poświęcić jeden dzień i myślę, że tyle czasu wystarczy, żeby zobaczyć najważniejsze miejsca.

Bergamo

Bergamo składa się z części dolnej oraz górnej. Część dolna to typowe miasto z ruchliwymi ulicami i współczesną zabudową, chociaż znajduje się tutaj też kilka zabytkowych miejsc. Na pewno warto zobaczyć klasycystyczną bramę Porta Nuova oraz kościół Santa Maria Immacolata delle Grazie, które widać na poniższych zdjęciach. Budynki znajdują się blisko siebie w jednym z głównych punktów komunikacyjnych w Bergamo(przystanek Porta Nuova), więc nie sposób ich nie zobaczyć będąc w mieście.

 

Porta Nuova to idealne miejsce na zrobienie takiego zdjęcia!

Zwiedzanie Bergamo

Wieża, którą widzimy na zdjęciu to Torre dei Caduti usytuowana w głównym punkcie dolnego Bergamo – Centro Piacentiniano. Wokół placu znajdują się zabytkowe kamienice, w których siedzibę obecnie mają banki. Charakterystycznym punktem są arkady przy ulicy Senterione, pod którymi znajdziemy eleganckie restauracje i galerie handlowe. To tam schroniliśmy się przed burzą i gwałtowną ulewą, którą przywitało nas Bergamo… na szczęście był to jedyny deszcz podczas całego wyjazdu.

 

Kiedy już się rozpogodziło udaliśmy się na zwiedzanie górnego miasta Città Alta. Można się tam dostać autobusem linii 1A, wejść pieszo lub wjechać zabytkową kolejką linową (kolejki nazywają się tu ‘funicolare’). My wybraliśmy kolejkę – poza tym, że szybko dowozi nas na górę, stanowi też ciekawą atrakcję turystyczną. Widok z Funicolare:

Wskazówka

Bergamo – komunikacja miejska

Przyjeżdżając do Bergamo warto zaopatrzyć się w bilet całodobowy lub 72-godzinny, który obowiązuje na wszystkie środki komunikacji miejskiej, obejmuje również autobus z lotniska oraz kolejki linowe.

Bilet całodobowy na całą sieć kosztuje €5, a 72-godzinny – €7.

Więcej informacji na stronie transportu miejskiego w Bergamo.

Po wyjściu z górnej stacji kolejki znaleźliśmy się w zabytkowej części miasta, otoczeni siecią wąskich uliczek. Na początku próbowaliśmy odnaleźć informację turystyczną, którą wskazywała nam mapa w smartfonie, jednak gdy po minięciu kilku zakrętów wróciliśmy do punktu wyjścia porzuciliśmy ten zamiar. Jak się później okazało informacja mieściła się w budynku, który oczywiście mijaliśmy, ale zupełnie nie rzucił nam się w oczy. Tymczasem zdecydowaliśmy się zwiedzać idąc trasą, którą wskazywały miejskie drogowskazy.

Zwiedzając Città Alta warto zwrócić uwagę na mury obronne, tzw. Weneckie Mury Bergamo, z czterema okazałymi bramami z każdej strony miasta.

Brama Wenecka w Bergamo
Podjazd pod Bramę Wenecką w Bergamo

Spacerując wzdłuż murów można podziwiać piękne widoki na dolną część miasta oraz pobliskie góry.

Góry nad Bergamo
Widok z zamku na góry w Bergamo

Będąc na wzniesieniach możemy oglądać też czerwone dachy i charakterystyczne wieże Città Alta.

Czerwone dachy nad Bergamo Citta Alta
Trzy wieże w Bergamo Citta Alta

Do najbardziej znanych miejsc w górnej części Bergamo należy plac Piazza Vecchia, przy którym znajduje się pałac publiczny Palazzo della Ragione, wieża miejska Campanone oraz Palazzo Nuovo – siedziba biblioteki Angelo Mai.

Warto zobaczyć również Bazylikę Santa Maria Maggiore, do której prowadzi kilka wejść. Jednym z nich jest Portal Białych Lwów, w którym zewnętrzne kolumny podtrzymywane są przez marmurowe lwy, a wewnętrzne przez ludzi. Wnętrze bazyliki jest bogato zdobione, znajdują się tam liczne arrasy, malowidła i rzeźby.

W pobliżu zobaczymy też katedrę na placu Duomo, kaplicę Cappella Colleoni oraz Tempietto di S. Croce.

Katedra Duomo

Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić jest wzgórze San Vigilio, na które wjeżdża druga kolejka Funicolare. Wychodząc z kolejki musimy się jeszcze troszkę wspiąć pod górę, aby dotrzeć na szczyt wzgórza. Jest to kolejny punkt, z którego roztaczają się przepiękne widoki na okolicę.

Spacerując uliczkami Città Alta uwagę przykuwają również klimatyczne włoskie restauracje.

Lokal widoczny na ostatnim zdjęciu to restauracja prowadzona przez… Polkę! Polecamy zatrzymać się tam na ravioli i domowe białe wino. W ramach polskiej gościnności dostaliśmy duuużą porcję pysznego tiramisu. Miłe zakończenie spaceru po pięknym Città Alta.

Pin It on Pinterest

Share This