Statkiem po trawie…

lis 5, 2016 | 0 komentarzy

Kolejnym punktem na naszej tegorocznej trasie był Elbląg z jedną ze swoich największych atrakcji, czyli rejsem po Kanale Elbląskim, znanym jako rejs statkiem po trawie. Zanim jednak przejdę do samego rejsu, na początek kilka słów o samym mieście.

Elbląg

Pierwszą rzeczą, która zwróciła naszą uwagę podczas spaceru po Elblągu był brak typowego dla większości miejscowości starego miasta. Poza kilkoma zabytkami wzdłuż ulic Elbląga wznoszą się budynki, które są stylizowane na średniowieczne, lecz w rzeczywistości pochodzą z czasów współczesnych. Okazuje się, że w wyniku zniszczeń wojennych oraz powojennych elbląskie Stare Miasto zostało wyburzone, a odbudowa centrum, która rozpoczęła się w latach 80. XX wieku, polegała na stawianiu nowoczesnych budynków o kształtach zbliżonych do dawnych kamienic. W efekcie uliczki, po których spacerowaliśmy, były bardzo kolorowe i zadbane, choć zdecydowanie brakowało tam atmosfery typowej miejskiej starówki.

Poniżej kilka zdjęć z krótkiego spaceru po Elblągu:

nowa 'starówka' Elblągu
Pociąg z Bergamo do Lecco
Brama Targowa
Jeden z najwyższych kościołów w Polsce - Katedra św. Mikołaja.
Jeden z najwyższych kościołów w Polsce - Katedra św. Mikołaja.

REJS PO KANALE ELBLĄSKIM

Kiedy nadszedł czas rejsu po Żuławach Wiślanych udaliśmy się nad rzekę, gdzie ku naszemu zaskoczeniu zza ciężkich deszczowych chmur wyjrzało słońce, które prażyło już do końca dnia. Widać to również na zdjęciach z rejsu, na których, w przeciwieństwie do tych porannych, jest piękne błękitne niebo. 

JEZIORO DRUŻNO

Ciekawym punktem na trasie rejsu jest jezioro Drużno, które tworzy rezerwat przyrody. Jezioro jest dość płytkie i porośnięte różnego rodzaju roślinnością wodną, która stanowi siedlisko dla wielu gatunków ptaków wodnych. Występują tu m.in. kaczki, perkozy, mewy, rybitwy, czaple, łabędzie. Przepływając przez jezioro cały czas można było obserwować (lub fotografowaćJ) ptactwo. 

Jezioro Drużno
Jezioro Drużno
Jezioro Drużno
Jezioro Drużno
Łabędzie
Jezioro Drużno
Czapla biała
Czapla biała
Czapla biała

POCHYLNIE, CZYLI STATKIEM PO TRAWIE

Po przepłynięciu jeziora trasa rejsu wiedzie przez Kanał Elbląski, na którym znajdują się słynne pochylnie. Pięć pochylni (Nowe Całuny, Jelenie, Oleśnica, Kąty oraz Buczyniec) umożliwia przemieszczanie się statku na wyższe poziomy, dzięki czemu podczas rejsu pokonujemy stumetrową różnicę poziomów. W każdym z pięciu miejsc statek wpływa na specjalną platformę, która za pomocą turbiny wodnej lub koła wodnego jest wciągana w górę. Ten fragment trasy przebiega na lądzie, stąd nazwa rejsu: statkiem po trawie. Pochylnie uchodzą ze jedno z najlepszych rozwiązań hydrotechnicznych na świecie.

Pochylnia na kanale Elbląskim
Statkiem po trawie
Statkiem po trawie - widok ze śluzy na nadjeżdżający statek.
Statkiem po trawie
Statkiem po trawie
Na kanale elbląskim
Kanał elbląski
Statkiem po trawie - wciąganie na pochylnię
Statkiem po trawie - pochylnia

Rejs kończy się w przystani przy pochylni „Buczyniec”, skąd można wrócić do Elbląga autobusem.

Pochylnia Buczyniec

CZY WARTO WYBRAĆ SIĘ NA REJS PO KANALE ELBLĄSKIM?

Rejs po Kanale Elbląskim jest na pewno miłym sposobem na spędzenie leniwego popołudnia. Jeśli pogoda dopisze można cały rejs spędzić na górnym tarasie podziwiając piękno warmińsko-mazurskiej przyrody. Najpiękniejszym miejscem jest jezioro pełne wodnego ptactwa. Ciekawostką są również pochylnie, o których wcześniej nie słyszałam. Rejs trwa jednak prawie pięć godzin, co momentami bywa nużące, zwłaszcza gdy trasa przebiega wąskim kanałem porośniętym z obu stron trzciną. No i cena (120zł za bilet) jest zbyt wygórowana jak na ilość oferowanych atrakcji. Podsumowując – lepszą opcją byłby krótszy rejs, podczas którego moglibyśmy zobaczyć najciekawsze miejsca ‘ w pigułce’.

WSKAZÓWKA

Kanał Elbląski

Więcej informacji na temat rejsów po Kanale Elbląskim oraz możliwość zakupu biletów online na stronie Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej

Pin It on Pinterest

Share This