Barri Gòtic – czy warto zwiedzić barcelońskie stare miasto?

mar 14, 2019 | 0 komentarzy

Barri Gòtic – czy warto zwiedzić barcelońskie stare miasto?

Barcelońskie stare miasto

Barri Gòtic jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów w Barcelonie. W dzisiejszym wpisie opowiemy Wam co ciekawego można zobaczyć w Barri Gòtic, nazywanej dzielnicą gotycką lub średniowieczną, a będącą centrum barcelońskiego starego miasta.

Stare miasto zawsze kojarzy nam się z zabytkową zabudową, urokliwymi uliczkami, klimatycznymi skwerami, mnóstwem kawiarni, restauracji i… turystów:) Nie inaczej jest w barcelońskiej dzielnicy Barri Gòtic. Panuje tu niepowtarzalny klimat starego miasta. Wąskie uliczki, ciasna zabudowa, ozdobne wykończenia kamienic… warto zagubić się w tej dzielnicy i spokojnie, bez pośpiechu powłóczyć się po zaułkach Barri Gòtic oglądając mijane budynki.

Najbardziej rozpoznawalne zabytki i miejsca w Barri Gòtic:

Plaça Sant Jaume (Plac św. Jakuba) to bardzo ważne miejsce dla Katalończyków. W historii miasta pełniło ważną rolę polityczną, znajdowało się tam forum miasta Barcino (tak nazywała się Barcelona w czasach rzymskich). Obecnie przy placu św. Jakuba mieści się ratusz i Palau de la Generalitat de Catalunya – siedziba rządu Katalonii. To właśnie na tym placu odbywają się najczęściej katalońskie święta i festiwale, podczas których tworzone są słynne wieże z ludzi (castellers), a także startują stąd parady gigantów. Podczas naszego pobytu mieliśmy okazję oglądać taką paradę i uczestniczyć w katalońskim świętowaniu.   

Przy Plaça Sant Jaume znajduje się słynny mostek nad ulicą Carrer del Bisbe, który ze względu na swój urok jest ulubionym celem fotografów w Barcelonie.

Katedra św. Eulalii to okazała gotycka katedra poświęcona patronce miasta. Znajduje się na Placu Słońca (Pla de la Seu). Powstawała od XIII do XV wieku, a główna fasada dopiero w XIX w. To właśnie ta neogotycka fasada zachodnia kościoła zrobiła na nas największe wrażenie. Na uwagę zasługuje średniowieczna dzwonnica, kolumny, witraże, łuki czy krużganki. Katedra św. Eulalii znana jest także z gęsi, które od wielu lat żyją na dziedzińcu kościoła. Do wnętrza można zajrzeć nieodpłatnie, jednak zwiedzanie chóru oraz wjazd na dach wymagają zakupu biletów. Aktualne ceny można sprawdzić na stronie katedry.

Plaça Nova to kluczowe miejsce w historii Barcelony. To tam narodziło się starożytne Barcino, z którego na przestrzeni lat rozwinęła się Barcelona. Na placu znajduje się napis upamiętniający historię miasta oraz fragmenty rzymskich zabudowań.

Plaça del Rei to jedno z miejsc, w których znajdziemy pozostałości rzymskiego miasta. Znajduje się tu kilka zabytkowych budynków: Pałac Królewski (Palau Reial Major), Kaplica św. Agaty, wieża króla Marcina (Torre del Rei Marti) oraz Muzeum Historii Barcelony (MUHBA).

Plaça Reial to słynny plac z palmami. Znajduje się niedaleko deptaku La Rambla. Słynie z różnorodnych restauracji, kawiarni i butików. Na Plaça Reial znajdują się dwie latarnie, które w młodości zaprojektował Gaudi.  

Bazylika La Mercé to barokowy kościół z charakterystyczną kolorową kopułą prezbiterium zwieńczoną figurą Maryi.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This