Lauterbrunnen – najpiękniejsza alpejska dolina?

wrz 12, 2017 | 1 komentarz

Lauterbrunnen

Jednym z najpiękniejszych miejsc, jakie odwiedziliśmy w szwajcarskich Alpach jest dolina Lauterbrunnen, znajdująca się w znanym regionie turystycznym – Oberlandzie Berneńskim.

Lauterbrunnen

Parking w Lauterbrunnen

Miejscowość Lauterbrunnen

Szlak prowadzący przez dolinę Lauterbrunnen rozpoczyna się w miasteczku o tej samej nazwie. Przepięknie położone w samym sercu szwajcarskich Alp, Lauterbrunnen stanowi świetną bazę wypadową na górskie szlaki. Sama miejscowość również jest warta odwiedzenia. Na uwagę zasługuje zwłaszcza tradycyjna zabudowa – drewniane domy z balkonami ozdobionymi pelargoniami prezentują się naprawdę malowniczo na tle alpejskich szczytów. Przy wielu domach powiewają też szwajcarskie flagi, nie z okazji narodowego święta, lecz przez cały rok.

Główna droga w Lauterbrunnen
Lauterbrunnen

Dolina wodospadów

Lauterbrunnen znana jest jako dolina wodospadów. Podobno w całej dolinie jest ich aż 72! Podobno, ponieważ niektóre pojawiają się zapewne po dużych deszczach. Kiedy my tam byliśmy wodospadów było zdecydowanie mniej, choć woda spływająca z tak wysokich skalnych ścian i tak robiła duże wrażenie. W wielu miejscach było też widać wyżłobienia w skałach w miejscach gdzie wcześniej musiała spływać woda.

Wodospad Staubbach

Najsłynniejszym wodospadem jest Staubbach znajdujący się zaraz na początku szlaku prowadzącego w głąb doliny. Woda spada tam z wysokości prawie 300 metrów, co czyni Staubbach jednym z najwyższych europejskich wodospadów. Istnieje specjalna ścieżka, dzięki której można przejść przez tunel wykuty w skale i znaleźć się z drugiej strony wodospadu. Idąc tą trasą mamy też przepiękny widok na leżące w dolinie miasteczko Lauterbrunnen oraz pobliskie szczyty.

Wodospad Staubbach
Ścieżka w skale prowadząca na Wodospad Staubbach.
 Wodospad Staubbach z drugiej strony
Widok na Lauterbrunnen
Jadziatravel z Lauterbrunnen w tle

Spacer w dolinie

Szlak prowadzący przez dolinę to w większości droga asfaltowa, wygodna zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Stanowi dojazd do położonego w dolinie campingu oraz domów mieszkalnych, wiec spacer zakłócają przejeżdżające od czasu do czasu samochody. Pomimo tej niedogodności spacer w dolinie Lauterbrunnen pozwala nacieszyć się pięknem przyrody. Szlak jest bardzo malowniczy, idziemy cały czas w otoczeniu pięknych krajobrazów. Po obu stronach drogi mijamy soczyście zielone alpejskie łąki, strome górskie zbocza, z których co jakich czas spływają wodospady, a przed sobą mamy widok na ośnieżone szczyty alpejskich czterotysięczników, między innymi słynne Mönch i Jungfrau. Jak przystało na górską dolinę, jest tu sporo gospodarstw, których mieszkańcy zajmują się hodowlą zwierząt lub uprawą roślin. Po drodze można kupić lokalne wyroby –sery, miody, napoje. Przy jednym gospodarstwie stoi nawet automat, w którym można takie produkty zakupić. Dolina Lauterbrunnen cieszy się również powodzeniem u paralotniarzy, którzy podziwiają jej piękno z góry. Pod koniec trasy szlak wiedzie wzdłuż rzeki Weisse Lütschine, której woda ma ciekawy biały kolor. Szum górskiego strumienia idealnie komponuje się z otaczającymi nas widokami.

DIY na szlaku

A tak trzeba sobie radzić, gdy zapomni się czapki, a słońce praży niemiłosiernie… dobrze, że w informacji turystycznej rozdają duże mapy;-)

Nieco inne spojrzenie na dolinę

Pogoda w górach szybko się zmienia, więc w drodze powrotnej złapała nas burza. Wyobraźcie sobie jakim echem odbijają się grzmoty, gdy idziemy w czasie burzy tak głęboką doliną…

1 komentarz

  1. Wierny Fan

    Nie można też zapomnieć, że Lauterbrunnen było inspiracją dla Tolkiena przy tworzeniu Rivendell 🙂
    Fajna czapka!

    Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Wodospady Trümmelbach - jadziatravel - […] doliną Lauterbrunnen warto odwiedzić słynną szwajcarską atrakcję – podziemne wodospady Trümmelbach. Położone […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This