Wodospady Trümmelbach

wrz 18, 2017 | 0 komentarzy

Niezwykła atrakcja Szwajcarii – podziemne wodospady Trümmelbach

Jak dojść do wodospadów?

Spacerując doliną Lauterbrunnen warto odwiedzić słynną szwajcarską atrakcję – podziemne wodospady Trümmelbach. Położone są około 3 kilometry od miejscowości Lauterbrunnen. Można do nich dojść szlakiem prowadzącym przez dolinę, odbijając w pewnym miejscu w lewo, zgodnie z informacjami na drogowskazach lub kierować się drogą asfaltową stanowiącą dojazd do miejscowości Stechelberg, położonej na końcu doliny. Polecamy pierwszą opcję – aby odwiedzić wodospady warto zboczyć z głównego szlaku i ponownie na niego wrócić aby kontynuować spacer po dolinie Lauterbrunnen.

Wodospad Trümmelbach

Trümmelbachfälle uznawane są za największe wodospady podziemne w Europie.

Wyjątkowa atrakcja

Wodospady Trümmelbach należą do niezwykłych atrakcji turystycznych z kilku powodów. Po pierwsze, Trümmelbachfälle uznawane są za największe wodospady podziemne w Europie. Wewnątrz gór płynie łącznie dziesięć wodospadów, którymi w każdej sekundzie spływa nawet 20 tysięcy litrów wody pochodzącej z okolicznych lodowców – Jungfrau, Mönch oraz Eiger. Ponadto, wodospady Trümmelbach są jedynymi na świecie wodospadami lodowcowymi udostępnionymi do zwiedzania pod ziemią za pomocą wykutych w skałach korytarzy. Trümmelbachfälle można oglądać z różnych perspektyw dzięki specjalnej  windzie, oświetlonym tunelom i  platformom widokowym.

Pierwszy etap zwiedzania wodospadów Trümmelbach to wjazd podziemną windą do środka góy.
Trümmelbach

Zwiedzanie

Po wykupieniu biletu udaliśmy się do windy, którą wjechaliśmy kilkanaście metrów do góry, na mniej więcej połowę wysokości szlaku. Stamtąd szlak prowadzi w dwóch kierunkach – najpierw udajemy się do góry aby obejrzeć pierwszą część wodospadów, a następnie schodząc w dół mijamy kolejne platformy widokowe. Ostatnia z nich znajduje się na dole, niedaleko wejścia do windy. Miejsce jest dobrze oznakowane, także bez problemu trafimy do wszystkich punktów na trasie.

p

WSKAZÓWKA:

Wodospady są dostępne dla zwiedzających od początku kwietnia do początku listopada. Bilet wstępu kosztuje 11CHF dla dorosłych, a dla dzieci 4CHF.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej truemmelbachfaelle.ch.

Trümmelbach
Trümmelbach
Trümmelbach

Jak się przygotować?

Ponieważ woda w wodospadach płynie prosto z lodowca należy przygotować się na niską temperaturę podczas zwiedzania. W tunelach czuć dotkliwy chłód, wieje wiatr, a bryzgająca woda czasami uniemożliwia dojście do barierki. Ponieważ spędzimy tam trochę czasu (ok.40-50minut) warto zabrać ze sobą coś ciepłego, a najlepiej kurtkę przeciwdeszczową. Zrobienie zdjęć też jest momentami trudne, trzeba uważać, aby zanadto nie zachlapać sprzętu;-)

Wrażenia

Trzeba przyznać, że wodospady Trümmelbach robią naprawdę niesamowite wrażenie. Woda spada z ogromną prędkością i z hukiem rozbryzguje się o skały. Rwące, pieniące się wody i towarzyszące im głośne dudnienie na długo pozostaną w pamięci. Wpatrując się w wody Trümmelbachfälle nie sposób oprzeć się refleksji nad niewiarygodną siłą i potęgą natury.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This