Największa atrakcja Kanoni – monastyr Vlacherna czy lądujący samolot?

sie 18, 2017 | 2 Komentarze

Kanoni

Kanoni to półwysep znajdujący się na wschodnim wybrzeżu wyspy Korfu, około 4 kilometrów na południe od starego miasta stolicy. Znany jest przede wszystkim z pięknego widoku na zatokę i dwie słynne wysepki.

widok na Kanoni i monastyr Vlacherna

Lotnisko w Korfu

Pas startowy lotniska w Korfu

Kanoni

Kanoni

Mysia Wyspa

Vlacherna

monastyr Vlacherna

Monastyr Vlacherna i Mysia Wyspa

Na jednej z tych wysp zlokalizowany jest XVII-wieczny monastyr Vlacherna – niewielki biały kościółek zajmujący niemal całą powierzchnię maleńkiej wysepki. Biel klasztoru w połączeniu z pomarańczową dachówką w otoczeniu łodzi i błękitnej morskiej wody prezentuje się bardzo malowniczo, nic więc dziwnego, że miejsce to jest często uznawane za ikonę wyspy Korfu. Monastyr jest dostępny dla turystów bezpłatnie. Wewnątrz znajduje się niewielka kaplica oraz sklepik z pamiątkami. Można też obejść budynek dookoła. Z tyłu kościoła rozpościera się widok na drugą z wysp – Mysią Wyspę oraz na miejscowość Perama po przeciwnej stronie zatoki.

Monastyr Vlacherna
Monastyr Vlacherna
Monastyr Vlacherna
Monastyr Vlacherna

Mysia Wyspa (Pontikonissi), na której znajduje się biała kaplica na wzgórzu w otoczeniu drzew.

Mysia wyspa

Widok na zabudowania po przeciwnej stronie zatoki.

Do monastyru można dojść wąską groblą, przy której cumują łódki. Rybacy wystawiają tam na sprzedaż swoje zdobycze z dna morza, a w płytkiej wodzie przy brzegu można zaobserwować kraby. Za niewielką opłatą można się przeprawić łodzią na Mysią Wyspę.

Raj dla spotterów

Jak się okazuje Kanoni słynie nie tylko z białego kościółka na wyspie. Jest to również miejsce, które przyciąga entuzjastów lotnictwa, a także zwykłych turystów chcących z bliska przyjrzeć się lądującym samolotom. A to za sprawą położonego tuż obok monastyru Vlacherna pasa startowego.

Jak widać na powyższej mapce i poniższych zdjęciach półwysep Kanoni jest połączony z głównym lądem Korfu za pomocą grobli, po której można swobodnie spacerować, a nawet (trochę mniej swobodnie) przejechać skuterem.

Mniej więcej w połowie drogi znajdują się urządzenia naprowadzające oraz pas startowy na lotnisku w Korfu.

Można stamtąd z naprawdę niewielkiej odległości obserwować samoloty przygotowujące się do startu i lądowania.

Samolot przygotowujący się do startu
Samolot lądujący w Korfu

A te lądujące przelatują tuż nad głową! Stojąc w odpowiednim miejscu na grobli słyszymy coraz głośniejszy huk i widzimy samolot lecący wprost na nas – wrażenia są niesamowite!

tuż nad głowami przelatują lądujące samoloty

2 komentarze

 1. Wypad z domu

  A czy na Mysią Wyspę dostaniemy się też z samego Korfu czy tylko z Vlacherny? Jest sens w ogóle udać się na Mysią Wyspę? Za 3 tygodnie jedziemy na Korfu :))

  Odpowiedz
  • Jadzia

   Nie płynęliśmy na Mysią Wyspę, więc nie odpowiem czy warto. Na pewno można dostać się tam z Vlacherny, przy kościółku są przycumowane łodzie, które pływają na wyspę. Nie wydaje mi się, żeby była to tak duża atrakcja, żeby dopływały tam rejsy z innych miast. Ale mogę się mylić 😉

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Share This